[emaillocker][/emaillocker]Do niezliczonej ilości foto-poradników chciałbym dorzucić swoje trzy grosze. Lada dzień zaczynamy, jak co roku majówki. Motocykliści już dawno odkurzyli swoje maszyny, cykliści odebrali swoje dwa kółka z serwisu, autostopowicze ruszają na wylotówki. Wszyscy na wycieczkę zabieramy ze sobą aparat fotograficzny, bo to naturalne że chcemy zatrzymać chwile, miejsca i wydarzenia. Uwieczniamy na naszych zdjęciach architekturę, przyrodę, pejzaże, rodzinę i towarzyszy wycieczki. Dobre technicznie i kompozycyjnie, ciekawe zdjęcia są nie tylko wartościową pamiątką. Dają nam frajdę gdy na nie patrzymy 🙂

1. Zanim zrobisz zdjęcie, wybierz miejsce z którego będziesz fotografować. Jeśli coś wygląda twoim zdaniem ciekawie i jest warte zatrzymania w kadrze, sprawdź czy inny punkt widzenia nie sprawi, że zdjęcie nie będzie banalne. Skorzystaj z uchylnego ekranu i fotografuj trzymając aparat tuż nad ziemią. Innym razem może okazać się że widok z miejsca powyżej lini wzroku jest ciekawszy, unieś aparat nad głowę. Czy reklama, samochód albo słup energetyczny psują kadr? Jeśli tak, to poszukaj miejsca, z którego te elementy kompozycji nie będą widoczne, albo przesuną się na dalszy plan.

IMG_0065

2. Jaśniej i ciemniej. W każdym aparacie fotograficznym jest możliwość kompensacji ekspozycji. Mówiąc ludzkim językiem, możesz zrobić zdjęcie „jaśniejsze” lub „ciemniejsze” niż sugeruje automatyka aparatu. Jeśli zdjęcie, które zrobiłeś jest pozbawione detali w światłach i ogólnie za jasne i mało nasycone – ustaw ekspozycję na minus, korzystając z funkcji [+/-] która jest dostępna w zależności od modelu aparatu pod pokrętłem, przyciskiem lub gdzieś ukryta w menu. Podobnie, jeśli zdjęcie jest za ciemne, nie ma szczegółów w cieniach i dość „szare” – zrób je ponownie z ekspozycją ustawioną na plus. Zrób eksperyment, fotografując tę samą scenę z ustawieniami -2, -1, 0, +1, +2.

exposure_compensation_zygmunt_novak copy

3. Te kolory są jakieś inne. Nasze aparaty są wyposażone w ustawienia tzw. balansu bieli, guzik z oznaczeniem [WB]. Zwykle korzystasz z ustawienia „automatyczny balans bieli”. Albo w ogóle nie zaprzątasz sobie tym głowy. Z automatem jest tak, że z reguły działa prawidłowo. Gdy jednak odkryjesz że zdjęcie ma kolory nie takie, jakich oczekujesz pora zaprzyjaźnić się z ustawieniami ręcznymi balansu bieli. Gdy zdjęcie jest w zbyt „chłodnej” tonacji użyj ustawień pochmurno lub cień. Gdy zbyt „ciepłe” zmień balans bieli na światło żarowe lub podobny.

white_balans_comparison_zygmunt_novak3

5. Rano czy w południe? Jeśli jesteś uważnym obserwatorem, wiesz że światło słoneczne bardzo zmienia się w ciągu dnia. Kontrastowe i ciepłe światło mamy rano i przed zachodem słońca. W południe, w słoneczny dzień mimo, że jest wtedy przyjemnie, architektura czy pejzaż wcale nie musi wyglądać fotogenicznie. Tzw. „płaskie” południowe światło nie uwypukla kolorów i faktury przedmiotów. Pamiętaj, że aparat fotograficzny rejestruje bardzo wiernie to co widać, a nie to co my widzimy. I jeśli wydaje nam się że środek pięknego dnia jest idealnym czasem na atrakcyjne zdjęcia, szybko okaże się że tak w istocie nie jest. A co jeśli jest pochmurno, niebo całe zaciągnięte i światło przez cały dzień wygląda jednakowo? Nie jest łatwo zrobić wtedy atrakcyjne zdjęcia, ale może właśnie dzięki temu zapomnisz o „pocztówkowych” widoczkach i zaczniesz poszukiwać oryginalnych i nastrojowych kadrów.

IMG_0277

Krakowskie Błonia.

Krakowskie Błonia.

6. W słoneczny dzień w polarze? Jeśli jeszcze nie posiadasz to koniecznie dokup filtr polaryzacyjny PL. Dzięki niemu podkreślisz błękit nieba i wyciśniesz z zieleni soczysty kolor. Efekt działania filtra jest różny i zależy od powierzchni odbijającej i kierunku padania światła. Po prostu nakręć filtr na obiektyw i poeksperymentuj, najlepiej w słoneczny dzień. Pamiętaj, że ten filtr zabiera pewną część światła i zdjęcia w słabym oświetleniu mogą wyjść poruszone.

Pola rzepaku przy drodze do Mamerek.

Pola rzepaku przy drodze do Mamerek.

7. Jestem poruszony. Nie bój się poruszonych zdjęć. Od czasu do czasu użyj dłuższego czasu naświetlania [Tv, S] np. 1 sek. i większych. Sprawdź trzy sytuacje:

– ty jedziesz w pojeździe z aparatem i fotografujesz na długim czasie, zmieść w kadrze mknące otoczenie i scenę z pojazdu

– ty stoisz i fotografując utrzymujesz w kadrze poruszający się rower, pociąg czy galopującego konia wodząc za nim obiektywem

– ustawiasz aparat na statywie, w kadrze mieścisz budynki i poruszających się ludzi i samochody, sprawdź co się stanie gdy czas będzie rzędu minut

IMG_2189

8. Wieczorem też można. Fotografuj po zachodzie słońca, kiedy ciepłe światła miasta wspaniale kontrastują z zimnym granatem nieba. Najlepiej ustaw aparat na statywie i wyzwalaj migawkę samowyzwalaczem lub wężykiem spustowym. Wówczas możesz używać niskich wartości ISO i nie martwić się o szum na zdjęciach. Zrób kilka fotografii z tego samego ustawienia w odstępie 15 minut, zobaczysz jak zmienia się barwa nieba.kontrast_zygmuntnovak

9. Nie jesteś z cukru. Fotografuj w deszczu. Oczywiście musisz chronić swój aparat przed dostaniem się wody do środka. Żadne urządzenie elektroniczne tego nie lubi. Dlatego najprościej, zabezpiecz aparat trzymając nad nim parasol. Albo schowaj się pod dachem i fotografuj ulicę. Są oczywiście rękawy i pokrowce ochronne ale zwykle nie mamy ich pod ręką. Ulice zamieniają się w błyszczące powierzchnie, ludzie zasłaniają się kolorowymi parasolami, świat zaczyna wyglądać inaczej. Właśnie wtedy warto robić zdjęcia. Szczególnie wieczorem.

polska-krajobraz-zygmunt-novak-IMG_7554

10. Ziarna od plew. Zgrywaj kartę na bieżąco, po wycieczce. Rób selekcję zdjęć. Spośród podobnych kadrów tego samego tematu wybierz tylko jeden, ten najciekawszy. Dobre zdjęcie może zostać niezauważone wśród podobnych słabszych kadrów jeśli zaprezentujesz ich za wiele.

Screenshot 2015-04-29 17.54.24

Pieknego światła i swobodnej wyobraźni.

Do zobaczenia gdzieś na szlaku.