Zanim pojawiły się aparaty cyfrowe, fotografia istniała już od ponad 150 lat. Rejestracja obrazu oparta na czułych na światło związkach srebra jest bardzo trwałą i do dzisiaj stosowaną, technologicznie absolutnie dojrzałą metodą. Obecnie praktycznie zarezerwowana wyłącznie do działań artystycznych i świadomej autorskiej fotografii.

Z ekonomicznego punktu widzenia, czasochłonności i pewnej „ułomności” w stosunku do zapisu cyfrowego, fotografia analogowa nie ma prawa bytu. Na szczęście nie wszystko w życiu robimy z rozsądku. Ciemnia fotograficzna, tradycyjne filmy i aparaty mogą się wydawać dzisiaj bezużyteczne. Jednak zadaję sobie pytanie dlaczego coraz częściej mówimy o, wydawałoby się zapomnianych kasetach magnetofonowych czy nowoczesnym, laserowym tłoczeniu analogowych płyt gramofonowych.

W odróżnieniu od nowoczesnej technologii, świat analogowy jest namacalny i obarczony błędami wynikającymi z jego niedoskonałości. Kaseta szumi, płyta trzeszczy a każda ręcznie wykonana odbitka z negatywu jest niepowtarzalna. Jeśli należysz do pokolenia, które z sentymentem wraca do technologii analogowych z dzieciństwa to z pewnością rozsmakujesz się w ciemni fotograficznej. A może, zapach wywoływacza znasz tylko z opowieści? Chcesz doświadczyć niecyfrowego zapisu i kopiowania zdjęć? 

Jeśli masz w sobie choć odrobinę duszy romantyka i kochasz fotografię, to koniecznie powinieneś doświadczyć namacalności tego medium. Przekonasz się, jak pochłonie Cię proces tworzenia tej jednej, niepowtarzalnej odbitki. Zobaczysz, jak własnoręcznie możesz wtórnie kreować obraz i jak wiele satysfakcji  może przynieść Ci efekt końcowy – rezultat Twoich decyzji.

Jeśli jeszcze nigdy nie pracowałeś w ciemni, możesz być pewien, że ta przygoda na zawsze zmieni twój stosunek do fotografii. Jeśli masz za sobą już pierwsze doświadczenia, polubiłeś atmosferę oliwkowego światła, zapachu wywoływacza i nastrojowej ciszy – teraz przekonasz się, jak duże są Twoje możliwości.

Zajęcia prowadzi: Zygmunt Novák

Zajęcia odbywają się ciemni fotograficznej zlokalizowanej w Krakowie. Każde spotkanie trwa 2 godziny. Aby swobodnie poruszać się w ciemni i obrabiać materiały czarno-białe, potrzebne jest minimum 4-5 spotkań. Już od pierwszych zajęć ćwiczysz praktykę, a niezbędną, sprowadzoną do minimum teorię przyswajasz na bieżąco w trakcie pracy.

 

Program kursu obejmuje:

– naświetlanie negatywu, czyli wykonanie zdjęć na tradycyjnym filmie czarno-białym, prawidłowe naświetlenie, pomiar światła

– wywołanie filmu, płukanie, suszenie, archiwizacja

– wykonanie kopii stykowej

– praca z powiększalnikiem; przygotowanie, regulacja oraz znajdowanie optymalnego czasu naświetlania odbitki,

– praca z różnymi rodzajami papierów światłoczułych; wywoływanie, płukanie, suszenie,

– zaawansowane techniki pracy, wykorzystanie papierów wielogradacyjnych, maskowanie, dopracowywanie finalnej odbitki

– eksperymenty: fotomontaż, odbitka ze smartfona, zdjęcia nie tylko na papierze

– urządzanie własnej ciemni

Cena jednego spotkania indywidualnego 250 zł

Taniej jest w grupie :

2 osobowej 130 zł/os

3 osobowej 90 zł/os

Zobacz też: kurs indywidualny oraz dla dwóch osób

Zapisz się lub zapytaj o kurs „Tradycyjna ciemnia fotograficzna” wypełniając poniższy formularz

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

captcha
wpisz poniżej kod z obrazka