Na rynku dostępna jest cała gama alternatywnych akcesoriów do lustrzanek firmy Canon. Szczególnie duży wybór jest wśród zamienników tzw. gripów czyli dodatkowych uchwytów pionowych do aparatów. Przeprowadziłem test BG-1J Travor czyli gripa przeznaczonego do Canona EOS 5D mark III. Uznałem, że najlepiej ocenić działanie i funkcjonalność zamiennika w odniesieniu do oryginalnego akcesorium producenta, czyli BG-E11 Canon.

Na pierwszy rzut oka, oba uchwyty wyglądają niemal identycznie. Na zakup oryginału trzeba przeznaczyć ponad 1200 zł, za poniżej jednej piątej tej kwoty kupimy zamiennik firmy Travor.

Wygląd i budowa

Zewnętrzny wygląd i konstrukcja jest bardzo zbliżona do oryginału, jakość tworzywa sztucznego wydaje się bardzo dobra. Faktura gumowej okładziny jest przyjemna w dotyku, choć nie jest identyczna z tą jaka jest na uchwycie EOS 5D mark III czy na oryginalnym BG-E11. Jakość wykonania kasetek na akumulatory i baterie AA jest dobra, jakość materiałów nie budzi zastrzeżeń. Styki kasetki na paluszki nie są pozłacane jak w oryginale, założenie i wyjęcie baterii AA wymaga także użycia większej siły.

Różnice

Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Diabeł tkwi w szczegółach. Pierwsze co zauważymy, to różnica w ciężarze obu gripów. Zamiennik jest wyraźnie lżejszy, gdyż cała jego konstrukcja jest zbudowana z tworzywa sztucznego. Wewnętrzne wzmocnienia i żebrowanie jest niemal identyczne jak BG-E11 Canon. Oryginał jest zbudowany adekwatnie do budowy korpusu aparatu – także ze stopu magnezowego. Stąd ta różnica w masie i – tego nie miałem okazji sprawdzić – wytrzymałości na uderzenia, pęknięcia itd. Komora akumulatorów posiada uszczelnienie przed dostaniem się wody do wewnątrz tylko w produkcie firmy Canon.

Działanie

Przyjrzyjmy się zatem działaniu poszczególnych przycisków i pokręteł. Pokrętło mocowania do korpusu EOSa 5D jest nieco węższe i przez to stanowi mniejszy opór dla kciuka podczas dokręcania. Oryginał przykręca się łatwiej i pewniej. Różnica kosmetyczna. Niewielkie różnice znajdziemy przyglądając się przyciskom sterowania. Dżojstik – czyli manipulator multi-controller używany m.in. do wyboru pola AF skopiowany został znacznie gorzej. Precyzja wyboru zdecydowanie odbiega od tego co oferuje sam korpus aparatu czy oryginalny grip. To wpływa na szybkość i precyzję obsługi. Spust migawki jest wyraźnie „twardszy”, natomiast przeskok z pozycji wciśniętej do połowy, do wyzwolenia migawki znacznie mniejszy niż w lustrzance. Efekt jest taki, że wyczucie spustu i wyzwolenie migawki w kadrze pionowym i poziomym będzie inne. Podobnie – pokrętło główne, znajdujące się pod palcem wskazującym także ma inaczej wyczuwalny skok niż to znajdujące się w korpusie aparatu. Oryginalny grip Canon ma identycznie działające elementy sterujące i nie odczujemy żadnej różnicy pomiędzy korpusem a BG-E11.

W testowanym egzemplarzu nie działał wielofunkcyjny przycisk M-Fn służący m.in. do wyboru ilości pól AF. Nie było żadnego efektu po jego naciśnięciu.

Korpus aparatu bezbłędnie odczytywał dane akumulatorów tak w oryginalnym gripie jak i zamienniku. Ilość wskazywanego ładunku jaki pozostał w akumulatorach AA w zamienniku była większa niż w oryginale.

Warto czy nie warto?

Podsumowując, można stwierdzić że zamiennik nadaje się do mniej wymagającej pracy, gdzie grip nie będzie narażony na uderzenia, gdzie szybkość działania nie jest najistotniejsza, a najważniejszym zadaniem gripa jest dostarczenie dodatkowej energii do aparatu, np. podczas filmowania czy długich czasów ekspozycji. Do pracy w trudnych warunkach, pracy reporterskiej gdzie liczy się ułamek sekundy decydujący o udanym zdjęciu, wybrałbym oryginalny grip BG-E11. Mimo iż ponad czterokrotnie droższy, jest znakomicie wykonany a elementy sterujące nie różnią się w żaden sposób od tych które są w samym korpusie aparatu. Zawodowcy którzy zarabiają swoim sprzętem raczej wybiorą oryginalny BG-E11 Canon. Miłośnicy fotografii i mniej wymagający półprofesjonaliści prędzej wybiorą zamiennik godząc się na pewien kompromis zostawiając tysiąc złotych w kieszeni na inne akcesoria.

Do testu oba urządzenia dostarczyła firma Foto-Nova, autoryzowany przedstawiciel Canon Polska oraz oficjalny dystrybutor marki Travor.

Grip Canon EOS 5D mark III